niedziela, 30 listopada 2014

Koszt ogrzewania podłogowego ekogroszkiem listopad 2014

Kończy się pierwszy pełny miesiąc ogrzewania domu odkąd w nim zamieszkaliśmy. Można podsumować wydatki. Powierzchnia domu w jednej z poprzednich notek: PROJEKT , ocieplenie styropian 15cm, ściany porotherm, wszędzie ogrzewanie podłogowe. Piec Klimosz 20KW (o ile pamiętam).Ekogroszek dobrej jakości: Prestige PlatinumTemperatura żądana na piecu 64 stopnie (chodzi o ciepłą wodę w kranach, ale i o podłogówkę. Ogrzewanie podłogowe nie potrzebuje wysokiej temperatury, ale za to dużej ilości ciepłej wody. Mój zbiornik ma 300 litrów i żeby starczyło wody do podgrzania całego mieszkania, te 300 litrów optymalnie powinno mieć 64 stopnie, sprawdzone w praktyce (jeszcze bez wielkich mrozów).


W całym domu nastawiona temperatura na 24 stopnie przez cała dobę. Oszczędzaniem tego nie można nazwać ;)
 

Temperatury na dworze w listopadzie nie zimowe. Początek listopada ciepły jak na ta porę roku, pod koniec miesiąca przymrozki, ale nie można tego nazwać wielkimi mrozami. Istotna informacja że mieszkamy na górce w szczerym polu i wieje, przez co wrażenie zimna na dworze jest u nas zawsze większe nic w środku miasta. Ekogroszek pakowany po 25kg i spaliliśmy uwaga:
 
19 worków

 Ekogroszek ma różną cenę i jakość, my postawiliśmy na wysoka jakość ze względu na zużycie pieca. Piec ma nam służyć długie lata i postanowiliśmy go karmić czymś dobrym, żeby przedłużyć maksymalnie jego żywotność. Myślę, że oszczędzanie na jakości ekogroszku może paradoksalnie wyjść drożej biorąc pod uwagę kaloryczność i zużycie podzespołów pieca. Może nie mam racji ale tak postanowiliśmy. Cena Ekogroszku Prestige Platinum na tą chwilę to:

935,00 zł za tonę, czyli 23,37 zł za worek (już z transportem)

Z matematyki wynika, że w listopadzie na ogrzewanie przy utrzymaniu luksusowej temperatury 22 stopnie przez całą dobę zapłaciliśmy:

Listopad = 444,00 zł

Czy to dużo, czy mało? Rzecz względna. Osobiście myślę, że biorąc pod uwagę, że ogrzewanie jest największym wydatkiem utrzymania domu, to nie jest to kwota duża. Można zapewne jeszcze sporo z tego zaoszczędzić paląc w kominku i obniżając temperaturę w domu. My na to pierwsze nie zawsze mamy czas a na drugie ochoty ;) Czytałem w Internecie o różnych legendarnie niskich kwotach wydawanych na ogrzewanie, nasza kwota jest ani wysoka ani niska, za to prawdziwa. Zapewne przy większych mrozach będzie więcej. Podam bilans na koniec grudnia, który zapewne będzie zimniejszy. Zapasu ekogroszku mamy jeszcze 20 worków, myślę, że nie starczy na grudzień. Nie chcę dokupować więcej, żeby przetestować palenie pelletem. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji czy będziemy palić pelletem czy drewnem, pierwsza zima jest testowa.
 
 
Na koniec każdego miesiąca postaram się zdawać relacje z kosztów ogrzewania. Co może się komuś przydać, bo niedawno sam takich informacji szukałem ;) Reasumując moja opinia na temat ogrzewania podłogowego i pieca z podajnikiem na ekogroszek jest bardzo pozytywna. Obsługa niewielka, jestem w kotłowni więcej razy niż trzeba, bardziej z ciekawości niż z wyraźnej potrzeby. Zbiornik uzupełniam raz na tydzień, popiół wybieram co kilka dni, nie jest go dużo i o dziwo, lubię to robić. Pracy przy tym niewiele a koszt 444zł za listopad za 22 stopnie i gorąca wodę w kranach uważam za dobry wynik.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz