wtorek, 14 października 2014

Ogrzewanie kominkiem i solarami

Tak to nie żart, solarami ogrzewamy nie tylko wodę w kranie ale i mają one swój udział w ogrzewaniu całego mieszkania.


Nawet przy słabym słońcu tylko czasem wyglądającym zza chmur, nasze trzy solarki pracują doskonale.


Nagrzewają się, jak widać do 64 stopni. Poniżej widać temperaturę wody w zbiorniku. Pompka z wodą z solarów włącza się gdy różnica tych temperatur wynosi 10, po to aby wodę w grzejniku podgrzewać a nie ochładzać w pochmurne dni.


Jakim cudem solary grzeją podłogówkę? Mówiąc w prostych słowach: Solary, piec na ekogroszek i kominek z płaszczem wodnym to trzy nasze źródła ogrzewania. Wszystkie są podłączone do jednego wspólnego zbiornika, z którego mamy ciepłą wodę bieżącą i z którego wodę pobiera ogrzewanie podłogowe. W ten sposób wszystkie źródła maja wkład w ogrzewanie i wody i mieszkania.


Świetne rozwiązanie bo mimo października nadal nie musimy jeszcze włączać pieca na ekogroszek, w zupełności wystarczają solary wspomagane w pochmurne dni kominkiem. W mieszkaniu nastawione mamy temperaturę 22,5 stopnia....


 i do utrzymania tej temperatury wystarczy popalanie kominkiem 2 godzinki dziennie, co i tak byśmy robili wieczorkiem ze względu na fajny klimat. Oczywiście gdy nadejdą mrozy będziemy musieli włączyć ekogroszek, ale na okres przejściowy solary z kominkiem to świetne i tanie rozwiązanie.


W przypadku braku słońca, do podgrzania wody w zbiorniku do maksymalnej temperatury ok 90 stopni wystarczają średnio 5-6 kawałków drewna.


Kominek ma swoje własne sterowanie.


Wadą jest mycie szyby w kominku ;) Ale robię to z przyjemnością... na razie.Do popiołu kupiłem odkurzacz...


...ale najczęściej korzystam z tradycyjnego sprzętu ;)


Kominek z płaszczem wodnym to jeden z naszych bardziej udanych pomysłów.


Zamówiliśmy już drugi fotel, gdyż tak jak pisałem wcześniej zaczęliśmy o ten jedyny toczyć z żona boje. Nawet dostawiliśmy prowizorycznie fotelik z tarasu. Już niedługo zatopimy się oboje w uszakach przy kominku.


3 komentarze:

 1. Dzień dobry! Mam na imię Aleksander, mam zamiar zbudować dom parterowy projekt na 90m2,z keramzytu (energooszczędny około u-40), ogrzewanie podłogowe, zasilane z bufora(jeszcze nie wiem jaka pojemność)ale około 800l,zasilanie bufora-Koza z płaszczem wodnym,grzałka elektryczna 12kW
  (prąd w drugiej taryfie nabijanie Bufora)i solary.Co pan o tym sądzi jakieś porady?,dodam że grzałka na prąd będzie głównym zródłem. Jakie mogą być straty ciepła w ciągu 24H jeżeli dobrze docieplę bufor

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogrzewanie solarami to świetna opcja, tak samo jak ogrzewanie gazowe czy ogrzewanie ekogroszkiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście chwalę sobie ogrzewanie ekogroszkiem! Jak dla mnie najlepsza forma ogrzania domu ;) Chociaż solary to również nie głupi pomysł, zwłaszcza latem ;)

  OdpowiedzUsuń