wtorek, 14 października 2014

Ogrzewanie kominkiem i solarami

Tak to nie żart, solarami ogrzewamy nie tylko wodę w kranie ale i mają one swój udział w ogrzewaniu całego mieszkania.


Nawet przy słabym słońcu tylko czasem wyglądającym zza chmur, nasze trzy solarki pracują doskonale.


Nagrzewają się, jak widać do 64 stopni. Poniżej widać temperaturę wody w zbiorniku. Pompka z wodą z solarów włącza się gdy różnica tych temperatur wynosi 10, po to aby wodę w grzejniku podgrzewać a nie ochładzać w pochmurne dni.


Jakim cudem solary grzeją podłogówkę? Mówiąc w prostych słowach: Solary, piec na ekogroszek i kominek z płaszczem wodnym to trzy nasze źródła ogrzewania. Wszystkie są podłączone do jednego wspólnego zbiornika, z którego mamy ciepłą wodę bieżącą i z którego wodę pobiera ogrzewanie podłogowe. W ten sposób wszystkie źródła maja wkład w ogrzewanie i wody i mieszkania.


Świetne rozwiązanie bo mimo października nadal nie musimy jeszcze włączać pieca na ekogroszek, w zupełności wystarczają solary wspomagane w pochmurne dni kominkiem. W mieszkaniu nastawione mamy temperaturę 22,5 stopnia....


 i do utrzymania tej temperatury wystarczy popalanie kominkiem 2 godzinki dziennie, co i tak byśmy robili wieczorkiem ze względu na fajny klimat. Oczywiście gdy nadejdą mrozy będziemy musieli włączyć ekogroszek, ale na okres przejściowy solary z kominkiem to świetne i tanie rozwiązanie.


W przypadku braku słońca, do podgrzania wody w zbiorniku do maksymalnej temperatury ok 90 stopni wystarczają średnio 5-6 kawałków drewna.


Kominek ma swoje własne sterowanie.


Wadą jest mycie szyby w kominku ;) Ale robię to z przyjemnością... na razie.Do popiołu kupiłem odkurzacz...


...ale najczęściej korzystam z tradycyjnego sprzętu ;)


Kominek z płaszczem wodnym to jeden z naszych bardziej udanych pomysłów.


Zamówiliśmy już drugi fotel, gdyż tak jak pisałem wcześniej zaczęliśmy o ten jedyny toczyć z żona boje. Nawet dostawiliśmy prowizorycznie fotelik z tarasu. Już niedługo zatopimy się oboje w uszakach przy kominku.


13 komentarzy:

 1. Dzień dobry! Mam na imię Aleksander, mam zamiar zbudować dom parterowy projekt na 90m2,z keramzytu (energooszczędny około u-40), ogrzewanie podłogowe, zasilane z bufora(jeszcze nie wiem jaka pojemność)ale około 800l,zasilanie bufora-Koza z płaszczem wodnym,grzałka elektryczna 12kW
  (prąd w drugiej taryfie nabijanie Bufora)i solary.Co pan o tym sądzi jakieś porady?,dodam że grzałka na prąd będzie głównym zródłem. Jakie mogą być straty ciepła w ciągu 24H jeżeli dobrze docieplę bufor

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogrzewanie solarami to świetna opcja, tak samo jak ogrzewanie gazowe czy ogrzewanie ekogroszkiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście chwalę sobie ogrzewanie ekogroszkiem! Jak dla mnie najlepsza forma ogrzania domu ;) Chociaż solary to również nie głupi pomysł, zwłaszcza latem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja natomiast polecam ogrzewanie domu gazem ziemnym. Oczywiście jeśli ktoś ma taką możliwość to w 100% polecam. Stosuję z mężem tego typu ogrzewanie już od 10 lat i nie wymieniłabym go na nic innego. Wcale nie jest tak drogie jak się dookoła ludziom wydaje ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogrzewanie gazem jest świetną metodą, ale nie każdy ma do niego dostęp, dlatego też większość osób ogrzewa dom węglem kamiennym ,który źle wpływa na nasze środowisko i tym samym na nasze zdrowie ;/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogrzewanie solarami to genialny sposób na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Co prawda inwestycja tego typu nie należy do najtańszych, ale na swoim przykładzie mogę stwierdzić, że zwraca się po kilku latach ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rozwiązanie wręcz rewelacyjne. Maksymalnie zmniejszone koszty ogrzewania, zero zbędnego brudu. Interesuje mnie tylko to, czy wykonywana była u Państwa regulacja okien PCV zanim załączyliście ogrzewanie? Podobno to właśnie przez okna ucieka najwięcej ciepła i należy zadbać o właściwą izolację

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak dla mnie fotowoltaika to aktualnie najbardziej ekologiczne źródło energii. U mnie w domu również zastępuje centralne ogrzewanie, dzięki czemu możemy wiele zaoszczędzić.

  OdpowiedzUsuń
 9. A co myślicie o ogrzewaniu z wnętrza ziemi?

  OdpowiedzUsuń
 10. ostatnio bardzo dużo czytałam na temat nowoczesnych paneli na podczerwień i o dziwo jestem pod wrażeniem jego właściwości ogrzewających. jeszcze troszkę, a zdominuje kominki i solary ;D

  OdpowiedzUsuń
 11. Mi natomiast bardzo podoba się kwestia monitorowania urządzeń grzewczych. Takie inteligentne urządzenia, smart urządzenia to genialne rozwiązanie i ułatwienie funkcjonowania w domu ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. My planujemy podłączenie solarów tak by ogrzewały wodę do naszego bieżącego użytku. Świetnie, że u Was się sprawdziło. Czytałem na https://suntrack.pl/blog/fotowoltaika/grzanie-wody-panelami-slonecznymi o tym i jestem w 100% zdecydowany na rozwiązanie. Wspieramy ekologię, a przy tym możemy zaoszczędzić prąd, który zużywaliśmy do ogrzewania wody. Kominek mamy ale głównie do ozdoby ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nowoczesne instalacje grzewcze rzeczywiście są bardziej ekologiczne od tradycyjnych. Sam od jakiegoś czasu testuje panele słoneczne i powiem szczerze, że jestem pozytywnie zaskoczony. Firma, która mi je zamontowała, dokładnie wiedziała, co robi. Wybrali takie miejsce, aby przez jak największą część dnia mogły czerpać one energię ze światła. Zobaczymy jak się będą sprawowały zimą :)

  OdpowiedzUsuń