wtorek, 14 października 2014

Ogrzewanie kominkiem i solarami

Tak to nie żart, solarami ogrzewamy nie tylko wodę w kranie ale i mają one swój udział w ogrzewaniu całego mieszkania.


Nawet przy słabym słońcu tylko czasem wyglądającym zza chmur, nasze trzy solarki pracują doskonale.


Nagrzewają się, jak widać do 64 stopni. Poniżej widać temperaturę wody w zbiorniku. Pompka z wodą z solarów włącza się gdy różnica tych temperatur wynosi 10, po to aby wodę w grzejniku podgrzewać a nie ochładzać w pochmurne dni.


Jakim cudem solary grzeją podłogówkę? Mówiąc w prostych słowach: Solary, piec na ekogroszek i kominek z płaszczem wodnym to trzy nasze źródła ogrzewania. Wszystkie są podłączone do jednego wspólnego zbiornika, z którego mamy ciepłą wodę bieżącą i z którego wodę pobiera ogrzewanie podłogowe. W ten sposób wszystkie źródła maja wkład w ogrzewanie i wody i mieszkania.


Świetne rozwiązanie bo mimo października nadal nie musimy jeszcze włączać pieca na ekogroszek, w zupełności wystarczają solary wspomagane w pochmurne dni kominkiem. W mieszkaniu nastawione mamy temperaturę 22,5 stopnia....


 i do utrzymania tej temperatury wystarczy popalanie kominkiem 2 godzinki dziennie, co i tak byśmy robili wieczorkiem ze względu na fajny klimat. Oczywiście gdy nadejdą mrozy będziemy musieli włączyć ekogroszek, ale na okres przejściowy solary z kominkiem to świetne i tanie rozwiązanie.


W przypadku braku słońca, do podgrzania wody w zbiorniku do maksymalnej temperatury ok 90 stopni wystarczają średnio 5-6 kawałków drewna.


Kominek ma swoje własne sterowanie.


Wadą jest mycie szyby w kominku ;) Ale robię to z przyjemnością... na razie.Do popiołu kupiłem odkurzacz...


...ale najczęściej korzystam z tradycyjnego sprzętu ;)


Kominek z płaszczem wodnym to jeden z naszych bardziej udanych pomysłów.


Zamówiliśmy już drugi fotel, gdyż tak jak pisałem wcześniej zaczęliśmy o ten jedyny toczyć z żona boje. Nawet dostawiliśmy prowizorycznie fotelik z tarasu. Już niedługo zatopimy się oboje w uszakach przy kominku.


6 komentarzy:

 1. Dzień dobry! Mam na imię Aleksander, mam zamiar zbudować dom parterowy projekt na 90m2,z keramzytu (energooszczędny około u-40), ogrzewanie podłogowe, zasilane z bufora(jeszcze nie wiem jaka pojemność)ale około 800l,zasilanie bufora-Koza z płaszczem wodnym,grzałka elektryczna 12kW
  (prąd w drugiej taryfie nabijanie Bufora)i solary.Co pan o tym sądzi jakieś porady?,dodam że grzałka na prąd będzie głównym zródłem. Jakie mogą być straty ciepła w ciągu 24H jeżeli dobrze docieplę bufor

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogrzewanie solarami to świetna opcja, tak samo jak ogrzewanie gazowe czy ogrzewanie ekogroszkiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście chwalę sobie ogrzewanie ekogroszkiem! Jak dla mnie najlepsza forma ogrzania domu ;) Chociaż solary to również nie głupi pomysł, zwłaszcza latem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja natomiast polecam ogrzewanie domu gazem ziemnym. Oczywiście jeśli ktoś ma taką możliwość to w 100% polecam. Stosuję z mężem tego typu ogrzewanie już od 10 lat i nie wymieniłabym go na nic innego. Wcale nie jest tak drogie jak się dookoła ludziom wydaje ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogrzewanie gazem jest świetną metodą, ale nie każdy ma do niego dostęp, dlatego też większość osób ogrzewa dom węglem kamiennym ,który źle wpływa na nasze środowisko i tym samym na nasze zdrowie ;/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogrzewanie solarami to genialny sposób na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Co prawda inwestycja tego typu nie należy do najtańszych, ale na swoim przykładzie mogę stwierdzić, że zwraca się po kilku latach ;)

  OdpowiedzUsuń